Ev rengi seçimi: Evinizin her odası için duvar renkleri seçme rehberi

Ev rengi seçimi: Evinizin her odası için duvar renkleri seçme rehberi

Eviniz için mükemmel bir duvar boyası rengi seçmeyi zor mu buluyorsunuz? Evinizin her yerinde duvarlar için ev renk boyaları seçmek için bazı önerileri sizle paylaşıyoruz.

Eviniz için mükemmel duvar rengi şemasını seçmek sadece zor değil, aynı zamanda son derecede zahmetli bir süreçtir. Uzmanların dediği gibi, duvar rengi sadece evin değil, evde oturacak kişilerinde kişiliğini yansıtmalı veya ortaya çıkarmalıdır. Birçok kişi Kalatoğa göre duvar renkleri seçmeyi tercih ederken, evinizin renk düzenini zevkinize, odanın işlevine ve mevcut mobilyalara göre de seçebilirsiniz. Duvar renkleri, trend duvar rengi fikirleri ve aralarından seçim yapabileceğiniz farklı ev boyama renk kombinasyonları hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Ev için en iyi renkler hangileri?

Ev için en iyi renkler pastel tonlar veya toprak renkleri olanlardır. Bunlar evin mobilya ve demirbaşlarıyla uyumlu ve birbirini tamamlayan şeylerdir.

 

Eviniz için mükemmel renkleri nasıl seçersiniz?

 1. En sevdiğiniz renklere bağlı kalın: Renk seçiminde kişisel rehberiniz olacak. Örneğin, gardırobunuzu açın ve bilinçaltı tercihinizi anlayın ve zihninizin seçtiği rengi seçin.
 2. Bir vurgu rengi seçmek için mevcut mobilyaları kullanın: Mobilyalarınızı vurgulamak için daha sakin  daha açık bir renk tonu veya tamamlayıcı bir renk seçin. Örneğin, sarı bir lambanız varsa, lambanın daha baskın olması için fonda çok açık bir limon tonu seçebilirsiniz.
 3. Odanın boyutunu göz önünde bulundurun: Odanızı daha büyük göstermek istiyorsanız daha açık tonları tercih edin, ancak odanın rahat görünmesini istiyorsanız daha koyu bir renk seçin.
 4. Genel renk temasını aklınızda bulundurun: Evinizin farklı bölümleri için renklere karar verirken bir renk kartelasından yardım alın. Odadan odaya uygun bir akış olmalıdır.
 5. Aydınlatmaya dikkat edin: Bir duvar boyası rengi seçmeden önce odanızın nasıl bir aydınlatmaya sahip olacağını aklınızda bulundurun. Doğal ışık boyanın gerçek rengini gösterirken, akkor lambalar daha sıcak tonları ortaya çıkarırken, floresan lambalar keskin mavi tonları vurgular.
 6. Oda işlevi ve ruh hali ayarı: Renge karar vermeden önce bu faktörlerin her ikisini de göz önünde bulundurun. Odanın enerjisi yüksek bir alan olmasını istiyorsanız sıcak tonlar kullanın, ancak alanı dinlenmek için kullanmak istiyorsanız mavi ve gri gibi soğuk renkleri tercih edin. Ayrıca, odanın nasıl kullanılacağına göre farklı parlaklık seviyeleri seçebilirsiniz.
 7. Deneme yanılma yöntemi: Ev için en iyi rengi seçmek için duvarın farklı yerlerinde farklı boya örnekleri kullanın . Farklı duvar boyalarının nasıl görüneceğini görebileceğiniz için bu yöntem asla başarısız olmaz.

Oturma odası için duvar rengi fikirleri

Oturma odası, çoğu zaman aile üyeleriyle burada geçirilen bir evin en önemli alanlarından biridir. Aynı zamanda ev sahiplerinin misafir ağırladığı yerdir. Bu alan için genelikle açık renk tercih edin, karizmatik gri , zümrüt yeşili veya beyaz gibi toprak tonları veya nötr tonlar seçebilirsiniz. Eviniz için normal renkler istiyorsanız gri, mavi veya bej seçebilirsiniz. Siyah, oturma odası için alışılmadık bir renktir ancak oturma odanıza belirgin olmayan bir unsur eklemek istiyorsanız kullanabilirsiniz.

 

Yemek odası için duvar rengi fikirleri

Yemek odanızın kompakt ve rahat ama enerji dolu görünmesini istiyorsanız kırmızı ve sarının daha sıcak tonlarını seçebilirsiniz. Odayı daha büyük göstermek istiyorsanız , yemek odası için yeşil, sarı veya mor renklerin daha parlak tonlarını tercih edin ve tamamlayıcı renklerde perdelerle süsleyin. Odaya biraz cazibe katmak için metalik duvar kağıdı da kullanabilirsiniz.

Ev ofis için duvar renkleri 

Gri tonları, bir ev ofisi tasarlamak için mükemmel duvar renkleridir. Daha koyu gölgeler, vurgulu duvarlar için en iyi sonucu verirken, koyu mavi bilgisayarlar ve televizyonlar için harika bir arka plan sağlar. Alternatif olarak, pozitif psikolojik etkileri olan ve yaratıcılığı artırmaya yardımcı olan toprak yeşili tonları, mercan veya şeftali veya sarı gibi parlak renkler seçebilirsiniz.

 

Çalışma odası için duvar rengi fikirleri

Kırmızı, odak ve konsantrasyonu geliştirmek için mükemmel bir renk olsa da, bu tonların yaratıcılığı geliştirdiği ve odaklanmaya yardımcı olduğu söylendiği için yeşilin farklı tonlarını, koyu grileri veya gümüşü deneyebilirsiniz. Turuncu ve sarı, uyanıklığı arttırdığı için çalışma odası için tercih edilen diğer renklerdir.

Çocuk odaları için duvar rengi fikirleri

Soluk pembe, bebe mavisi veya sarının daha yumuşak tonları çocuk odalarında en çok tercih edilen renklerdir . Bunlar yatıştırıcı tonlar olduğundan, çocuğunuz üzerinde sakinleştirici bir etkisi olacaktır. Ayrıca, oda için alışılmadık renkler seçmek istiyorsanız, biraz coşku katmak için daha parlak bir fon seçtiğinizden emin olun.

Yatak odası için duvar rengi fikirleri

Yatak odası, evinizdeki en sakin yer haline getirmek için yatıştırıcı renklerle boyanmalıdır.

Türkiye’de yatak odası duvarları için en iyi renkler nelerdir?

Türkiye’deki yatak odası duvarları için en iyi renkler lavanta, yumuşak yeşil, soluk mavi, yumuşak gri ve koyu mavidir. Bu renklerin daha açık tonlarını da tercih edebilir veya alternatif olarak yatak odanız için krem ​​veya beyaz rengi tercih edebilirsiniz .

Mutfak için duvar rengi fikirleri

Mutfak için ideal renkler beyaz, gri, sarı ve yeşildir. Bu renkler mutfağınızın aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Daha sıcak tonlar iştahı uyarır . Mutfağınızı bir yemek cenneti yapmak için acı biber veya turuncu rengi seçebilirsiniz.

Ev duvarı için koridor rengi ne olmalı?

Bir evin giriş koridoru rengi sıcak olmalı ve evin temasını yansıtmalıdır. İdeal olarak ana kapının rengiyle eşleşmelidir.

Tek renkli renkler (aynı renk ailesinden tonlar) kullanmak yatıştırıcı bir etki yaratır. Duvarlardaki daha açık renkli boya, giriş alanının açık ve havadar görünmesini sağlar. Koyu bir renk kullanıyorsanız, seçilen rengin bağlantılı oturma odasını tamamladığından emin olun. İçeri girdiklerinde konukları etkilemek için kırmızı, mavi ve zümrüt yeşili gibi zengin mücevher tonlarını düşünün. Sakinleştirici bir hava için beyazlar, narin griler, toprak kahvesi, inci pembeleri vb. seçin, çünkü nötr renklerin davetkar bir etkisi vardır.

 

5. duvar veya tavan rengi fikirleri

Duvarların geri kalanını tamamlamak için tavan için yatıştırıcı tonları tercih edin. Beyaz, kırık beyaz ve krem, tavanlar için en popüler boya renkleridir. Bununla birlikte, dramatik bir etki için sarı, mavi ve hatta dokulu boya ile boyanabilir. Zengin bir dokunuş için, tavanı metalik altın tonlarıyla boyayabilirsiniz. Tavanı duvarlardan farklı bir renge boyamak, cesur bir ifade verebilir ve göz alıcı bir dokunuş katabilir. Boya  ilginç aydınlatma armatürleri ile birleştiren tavanın güzelliğine de eklenebilir. Tavan vurgu renginde yapılabilir. Açık renk yüksek tavan izlenimi verirken, koyu renk odanın yüksekliğini görsel olarak azaltabilir. Tutarlı bir görünüm için, duvarlardan bir ton daha koyu bir ton kullanarak tavanı ve duvarları aynı renge boyayın.

 

Dış cephe için duvar rengi fikirleri

Dış cepheler için mükemmel bir renk seçmek de aynı derecede zordur. Dış görünüm, sadece evin değil, aynı zamanda sakinlerinin de kişiliğini tanımlar. Bu nedenle, evin genel havası göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Ana tema minimalizmse, dış tasarımı sade ve şık tutmak isteyebilirsiniz. Farklı renklerde tuğla karoların yanı sıra cam panelleri de tercih edebilirsiniz. Bunun dışında son trend, pop renkleri masmavi veya krem ​​kombinasyonu ile kullanmak. Beyaz, tercih edilebilecek en popüler seçeneklerden biri olsa da, bakımı ve sık sık badana yapılması sizin için ek bir masraf olacaktır.

Uygun bir renk seçmenin yanı sıra, dış cephe boyası, yapının belirli bir süre boyunca su hasarından etkilenmemesini de sağlamalıdır. Mantarlara ve güneşte çatlamaya karşı dayanıklı oldukları ve kolay kolay solmadıkları için emülsiyon boyalar tercih edilebilir. Çimento boya bile, suyun duvarlara girmesini durdurduğu ve duvarlarda toz birikmesini önlediği için teras, balkon ve garajların açıkta kalan duvarları için iyidir. Sadece hasarsız bir dış duvar sızıntıyı, boyanın soyulmasını veya nemin evin içine girmesini önleyebilir.

2021 için iç cephe boya renkleri

Geleneksel beyaz ve griler dışındaki nötr tonlar bu yıl trend. Bunlar arasında tek renkli leylak tonları, kahve tonları ve lacivert gibi koyu tonlar gibi duvar boyası renkleri bulunur. Ayrıca doğanın unsurlarını her mekana taşıyan yeşil tonlar, 2021 yılında da ev sahiplerine ilham vermeye devam ediyor.

Ayrıca, evleri için bir renk patlaması veya tasarım vurgusu duvarlar eklemek isteyenler, mükemmel yatak odası renk kombinasyonları olarak maviler ve yeşiller ile iyi giden yumuşak sarı gibi tonları seçebilirler.

2021’de trend olan iki renk kombinasyonu: çivit mavisi ve beyaz, kahverengi ve krem, canlı sarı ile açık mavi, şeftali ve beyaz, gri ve turuncu, mor ve kırmızı vb.

2022 için evdeki en iyi renk nedir?

Yeşil ve yeşilin tonları evin tüm bölümleri için en uygun renktir ve 2022 yılında yoğun olarak kullanılacaktır.

 

Duvarınızı boyamanın yaratıcı yolları

Basit, boş duvarlardan sıkıldıysanız bazı basit teknikler uygulayarak daha yaratıcı görünmesini sağlayabilirsiniz. Duvarlarınızı modaya uygun hale getirmek için birkaç desen:

Petek deseni

Rastgele yerleştirilmiş altıgen desenlerin odaya eğlenceli ve korkak bir hava kattığına şüphe yok. Odanın içini tamamlayan renkler, çocuk yatak odaları için daha parlak tonlar, oturma odası veya yemek alanı için tonlu tonlar kullanabilirsiniz.

şemsiye tarzı

Şemsiyeden ilham alan duvar özelliği, odaya rustik bir çekicilik ve pastoral bir hava verir. Başarılı bir şemsiye duvar özelliğinin anahtarı, gölgeleri dikkatlice incelemek, resmi planlamak ve çizgileri düz tutmaktır.

portakal kabuğu

Turuncu dışında en sevdiğiniz rengi alabilir ve yavaş yavaş beyaz boya ekleyerek birkaç ton oluşturabilirsiniz. Aksi halde kasvetli bir köşeye bir renk patlaması eklemenin kolay ve eğlenceli bir yolu.

canlı çizgiler

Duvarları dikey veya yatay çizgilerle boyamak, herhangi bir odaya ferah bir görünüm kazandırabilir. Duvarları ölçerek, işaretleyerek ve bantlayarak projeye hazırlanın.

 

Duvar doku boyaları

Doku boyası, düz boyadan farklı olarak duvarlarınıza biraz pürüzlü ve kumlu bir görünüm verir. Bu, duvarlara veya herhangi bir boya tipine kıyasla çok daha iyi olan duvarlara rustik bir çekicilik katar. Bu görünümü elde etmek için, güzel dokulara sahip bir odak duvar için basit boya örneklerini tercih edebilirsiniz. Dokulu odak duvarları bir yatak odasına güzel ve benzersiz bir şekilde gölge, derinlik ve yapı ekleyebildiğinden, insanlar odak duvarını – genellikle koltuk başlığının arkasındaki – dokulu boya ile dekore etmeyi tercih ederler.

 

Duvar dokusu boya çeşitleri

Indianness texture: Çeşitli eyaletlerin el sanatlarına yönelmenin ve evinizi etnik bir şekilde dekore etmenin yanı sıra, doku boyasını kullanarak duvarlarınıza kumaş, dokuma veya nesne fark etmeksizin Hintliği getirebilirsiniz.

Evinizin her odası için duvar renkleri seçme rehberi

Kaynak: Asianpaints

Mozaik doku: Bu doku kiremit benzeri bir görünüm verir. Islak boyada zikzak, dama tahtası, dalgalı çizgiler veya girdaplar gibi desenler oluşturmak için tarak benzeri aletler veya şablonların kullanıldığı penye doku uygulama teknikleri kullanılarak istenen efekti elde etmek elde edilir.

mozaik dokuKaynak: Nerolac.com

 

Rustik doku: Yatak odanıza serin, ham bir his vermek için boyaya bir bez batırın, fazla boyayı sıkın ve muhteşem, düzensiz bir görünüm için duvar boyunca yuvarlayın.

rustik dokuKaynak: Nerolac.com

 

Tuğla dokusu: Kalın boyaya batırılabilen ve ardından duvar boyunca yuvarlanabilen bir şablon silindiri kullanılarak odak duvar üzerine tuğla benzeri bir desen uygulanarak bir tuğla dokusu oluşturulabilir.

tuğla dokuKaynak: Nerolac.com

 

Mermer doku: Duvarlarınıza Viktorya tarzı bir görünüm kazandırmak için mermer dokusunu tercih edin. Bu, kurumadan önce üzerine plastik bir tabakanın yerleştirildiği bir duvara bir cila uygulandığında smooshing işlemi ile elde edilebilir.

Mermer DokuKaynak: Nerolac.com

 

Sahte hayvan derisi:  Aksi takdirde temiz, klasik bir alana doku eklemek için sahte timsah duvar kağıdını tercih edebilirsiniz. Üzerinde biraz parlaklık bulunan koyu renkler, açık alanlar ile iyi uyum sağlar.

Sahte Hayvan cilt dokusu
Kaynak: Ebay

 

Nötr cam bezi : Bu tür duvar kağıtları, doğal liflerden yapıldığı için dokuyu tanıtırken sıcaklık getirir. Rahat ortamlar için ideal olan bu, küçük bir oturma odası için olmazsa olmazdır.

Duvar dokusu için tülbent
Kaynak: Hausporta

 

Duvar dokusu boyası hakkında bilinmesi gerekenler

 • Genellikle dört tip doku boyası vardır: dokunsal, doğal, yapay ve görsel. Birbirleriyle birleştirildiğinde, bunlar daha çok yönlü seçenekler sunar.
 • Optimum görünümü elde etmek için doku boyalarını uygulamadan önce duvarları zımpara kağıdı ile ovmak önemlidir. Gerekli bitişi elde etmek için astar uygulamak da önemlidir.
 • Dokular basit boya darbeleri, rulolar ve şablonlarla veya taş ve ahşap gibi malzemelerle kolayca yapılabilir.
 • Duvar boyası dokularını uygulamadan önce duvarları kazımak, herhangi bir yapıştırıcı, kalıntı ve diğer katı parçacıkları çıkarmak zorunludur.
 • Duvarları kazımanın birkaç yolu olsa da en kolay yol şekerli sabunlu solüsyon kullanmaktır. Bir miktar şekerli sabunu suyla karıştırabilir ve temiz bir duvar elde etmek için birkaç kez duvarları ovalayabilirsiniz.

 

Eviniz için duvar boyama fikirleri

Duvarlarınızı süslemenin bir başka yolu da, onu mekanın genel temasına uygun güzel duvar resimleriyle süslemektir. Bu duvar resimlerini bütçenize göre seçebilirsiniz, çünkü bir dizi uygun fiyatlı duvar resmi artık çevrimiçi olarak mevcuttur. Dekor temanızla iyi gidebileceğini düşünüyorsanız, bilinen bazı sanatçıların çalışmalarını da tercih edebilirsiniz. Her türlü dekora uyum sağlayabilecek en yaygın duvar resmi türlerinden bazılarına göz atın:

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Onshopdeals.com

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Biber kızartması

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Pinterest

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Pinterest

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Meesho

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Pinterest

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Amazon

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Template.net

 

Dikey tablolar satın almalı mısınız?

Şu anda çevrimiçi pazar yerleri dikey boyama seçenekleriyle dolup taşıyor. Bunlar, tasarım ve iş kalitesi açısından mevcut seçeneklerin çeşitliliği nedeniyle trend. Bu dikey tablolar doğal manzara, romantizm, din, çiçekler, ünlü kuleler/binalar, vahşi yaşam vb. gibi çeşitli temalarda mevcuttur. Ancak, herhangi bir türde dikey tabloyu çevrimiçi satın almadan önce, kaplamak istediğiniz boyuta karar verdiğinizden emin olun. duvarında. Boyut konusunda kafanız karıştıysa, çevrimiçi olarak kolayca bulunabilen standart boyutu seçebilirsiniz.

 

Ev duvar renkleri için boya çeşitleri ve kaplama

Duvar renklerine karar verdikten sonra, eviniz için en uygun boyanın hangisi olduğundan emin olmalısınız. Seçtiğiniz boya türü, renk kadar önemlidir ve odanızın nihai görünümü, boya işinin kalitesi ve sahip olmak istediğiniz genel hava üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Boya türüne karar vermek için odanın ne kadar büyük olduğu, odanın bulunduğu yer ve nasıl bir görünüm elde etmeyi planladığınız gibi faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir. İşte farklı duvar boyaları türleri ve avantajları ve dezavantajları:

 

Duvar boyası türü Avantajlar Dezavantajları
Su bazlı boyalar Kullanımı kolaydır, ön işlem gerektirmez, çabuk kurur, hemen hemen tüm yüzeylerde kullanılabilir, güneş ışığında solma yapmaz. Uzun süre dayanmaz, zengin bir görünüm vermez, rutubetli duvarlardan soyulabilir.
Yağ bazlı boyalar Parlak bir görünüm, yüksek nemli odalar için iyi, kolay ‘düzeltme’, dayanıklı yüzey verir. Kuruması çok uzun sürüyor, Yıkanması çok zor ve dağınık bir süreç var.

 

Duvar boyası tipi Özellikleri
mat boya En az yansıtıcı parlaklık, kadifemsi doku, duvarlardaki kusurları gizler ve büyük renk derinliği sunar.
Yumurta kabuğu ve saten boya Geliştirilmiş dayanıklılık, biraz yansıtıcı ve temizlemesi kolay.
Yarı parlak ve parlak boya En yansıtıcı, vurgulu duvarlar için ideal, son derece dayanıklı ve temizlemesi en kolay.

 

Evinizde hangi boya rengini nerelerde kullanmalısınız?

Boya türü Alan
Akrilik boya Tavan ve oturma odası duvarları.
İpek veya kadife gibi orta parlaklıkta emülsiyonlar Orta veya düşük güneş ışığı alan odalar için.
Düşük parlaklıkta boyalar Doğrudan güneş ışığı alan tavanlar ve odalar.
mat bitiş Normalden daha fazla güneş ışığı alan koyu renkli duvarlar.
Yarı parlak boya Banyo ve mutfaklar veya neme maruz kalan alanlar için.
Parlak boya Ahşap ve metal yüzeyler için.
Teflon yüzey koruyucu boyalar Çocuk odası veya lekelenmeye meyilli alanlar.
Hava koşullarına dayanıklı dış boya Dış mekanlar.

 

Eviniz için modaya uygun renk kombinasyonları

Herhangi bir pastel gölge Pembe, leylak rengi ve bebek mavisi
Mor tunç grisi
Yumuşak pembe Turkuaz
akvaryum mavisi Üzüm
Mavi Sarı
Portakal Beyaz
lacivert Beyaz
Grinin tonları tek renkli gri
Krem su
kahverengi Yeşil

 

SSS

Oturma odasında daha sıcak tonlar kullanabilir miyim?

Evet, oturma odasında daha sıcak tonlar kullanabilirsiniz ancak bu, mekanınızı beklediğinizden daha sıcak ve küçük gösterecektir.

Yatak odasında mavi rengi kullanabilir miyim?

Mavi, sakinleştirici etkisi nedeniyle yatak odası için en yaygın renk seçeneklerinden biridir.

Çalışma odasında parlak renkler kullanabilir miyim?

Odaklanmayı ve uyanıklığı iyileştirdiği için çalışma odası için parlak renkler önerilir.

2022 için hangi dış cephe boya renkleri trend?

Beyazlar, griler ve kremler gibi ev dış cepheleri için açık renk tonları uzun süredir trend olan ve 2021 yılında da popüler olmaya devam ediyor.

Evi boyatmak için en iyi zaman hangisidir?

İdeal olarak, bir evi boyamak için yaz gibi sıcak ve kuru günleri seçin, çünkü boyanın kuruması, uygulama anındaki sıcaklık ve koşullarla doğrudan ilişkilidir.

Daha Fazla Soru İçin Yorum Yapabilirsiniz veya SSS sayfasına Bakabilirsiniz

Bir yanıt yazın