Nasıl Yapılır?

Blogumuzda Profesyonel İpuçları okuyun

Kullanışlı bir araç seçimi, tipik malzeme ve sarf malzemeleri ve bazı ev onarım bilgileri veya deneyimleri ile bir ev sahibi veya tamirci, çok sayıda kendin yap ev onarımını gerçekleştirebilmeli ve özel dikkat gerektirenleri belirleyebilmelidir. diğerleri.
Boya ustası, Ankara boyacı ustası, Ankara'nın En iyi Boya Ustaları için özel bilgiler,

Kategoriler:

duvar kagidi sokumu Ergün Dekorasyon

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür – Duvar Kağıdı Sökme Yöntemleri

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür – Duvar Kağıdı Sökme Yöntemleri

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür – Duvar kağıdı sökme işlemleri oldukça zahmetli ve çok zaman alan bir işlemdir. Ama her işin olduğu gibi duvar kağıdı çıkarmanın da püf noktaları vardır. Bu yazımda kağıt çıkarmak ile ilgili size faydalı olacağını düşündüğüm bilgileri paylaşacağım sizlerle. Bu makalenin sonuna geldiğinizde birer profesyonel usta kadar duvar kağıdı sökme konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Hazırsanız duvar kağıdı nasıl sökülür başlayalım. Ev veya ofisiniz deki eski yıpranmış ya da beğenmediğiniz dekoratif duvar kağıtlarını sökmek için ihtiyacınız olacak bazı malzemeler olacaktır. İlk olarak bu malzemeleri listeleyip tedarik etmeniz gerekmektedir. Sizin için bir malzeme listesi hazırladım bu listeden yararlanabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür – Malzeme Listesi

 • Spatula
 • Maket Bıçağı
 • Temizlik Bezi
 • Boş Kova
 • Oto Fırçası
 • Zımpara
 • Sirke veya Çamaşır Sodası

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür – Malzemeleri tedarik ettikten ve hazırladıktan sonra ilk olarak işlemleri yapacağınız alanı uygulamaya uygun hale getirmelisiniz. Bu eşyalarınızın ve zeminin zarar görmemesi için gereklidir. Bu işlemi eşyalarınızı boş bir alana toplayarak ve üzerlerini bir naylon branda ile kapatarak sağlayabilirsiniz. Ayrıca zeminin yani parkelerinizin de zarar görmemesi için de yerleri mavi naylon branda ile kapatmalısınız. Ön hazırlıklar bittikten sonra gelelim Duvar kağıdı nasıl sökülür ilk olarak temiz bir boş kovaya ılık su doldurun. Öncelikle bir deneme yapın bakın duvar kağıdı kolay mı zor mu sökülüyor.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür – Sökme işlemine maket bıçağı ile kağıdın bir ucunu kesin ve kağıdın üst tabakası olan parlak bölümünü sökmeye çalışın. Büyük olasılıkla kolay bir şekilde çıkacaktır. Bu parlak üst tabakayı söktükten sonra geride kalan kısımları bu kadar kolay sökülmez onun için bazı farklı uygulamalar yapmanız gerekiyor. İlk olarak boş kovaya döktüğünüz ılık suyun içine sirke veya çamaşır sodası ekleyin ve karıştırın. Bu işlemleri yaparken mutlaka maske gözlük ve eldiven kullanın.

Hazırladığınız suyu oto fırçası ile duvara sürün ve 5-10 dakika bekleyin daha sonra spatula yardımı ile duvar yüzeyinden raspa yaparak çıkarabilirsiniz. Sökülmeyen bölümleri ise tekrar ıslatın ve 5-10 dakika sonra tekrar aynı işlemi uygulayın bu işlemleri duvar yüzeyinde kağıt kalmayıncaya kadar tekrarlayın. Son olarak duvar yüzeyinde kalan ufak tefek kağıt kalıntılarını ise kalın bir zımpara ile çıkartabilirsiniz. Ayrıca duvar kağıdının yapışkanlarını ise duvarı ıslattıktan sonra kurumadan bir havlu ile tüm yüzeyi silerek temizleyebilirsiniz. Kafanıza takılan farklı sorular olursa bize yazabilir yorum olarak atabilir veya arayarak da sorabilirsiniz.

Biz Kimiz

Yeşil Dekor olarak Hızlı, Güvenilir, Profesyonel ve Kaliteli Hizmetler Sunmaktayız. Yeşil Dekor işinin Ehli ve Uzmanı Ustalar ile çalışarak, Müşteri Memnuniyetini en üst seviyede tutmak için büyük gayret gösteriyoruz. Sizde sıra dışı bambaşka yüksek kaliteli bir Dekorasyon hizmeti almak istiyorsanız. Bizimle İletişime geçerek daha Modern daha Trend ve daha Şık Duvarlara sahip olabilirsiniz. Hızlı iletişim hattı 0532 574 86 01

Ergün Dekorasyon ile Mutlu ve Huzurlu Evler

Huzurlu ve mutlu bir eve yada ofise kavuşmanı en kısa yolu. Modern Şık Trend ve Güzel Duvarlara sahip olmaktan geçiyor. Bunun farkında ve bilincinde bir Dekor Firması olarak. Size Huzur ve Mutluluk veren Evleri ve Ofisleri Renklendirmek amacı ile tüm gayemizle çalışıyoruz. Yeşil Dekor olarak O Huzurlu ve Mutlu Eviniz için yalnızca bir telefon kadar uzağınızdayız.

Ergün dekorasyon Profesyonel Dekorasyon ve Tasarım Uzmanı

Başlıca Hizmetlerimiz: Boya Badana, Dekoratif Boya, Efekt Boya, Sedef Boya, Brüt Beton Görünümlü Sıva, Dekoratif Pamuk Duvar Kaplama, Duvar Kağıdı, Alçı Boya , Özel Fonksiyonel Boyalar, Su Yalıtımı, Ses Yalıtımı, İç & Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama, Uygulamaları Hizmeti Sunmaktayız. Hızlı, Güvenilir, Profesyonel, İşinin Uzmanıergundekorasyon.com Hızlı İletişim 0536 580 33 91 İşinizi Şansa Bırakmayın Uzmanına Yaptırın .

ahsap dolap boyama Ergün Dekorasyon

Ahşap Dolap Nasıl Boyanır – Ahşap Dolap Boyama Teknikleri

Ahşap Dolap Nasıl Boyanır – Ahşap Dolap Boyama Teknikleri

Ahşap dolap nasıl boyanır ahşap dolaplar banyoda, mutfakta, ya da yatak odalarında kullanılabilirler. Evin dekoruna uyum sağlaması için odanın dekorasyonuna uygun olan renge boyanmalıdır. Ahşap dolap yüzeyleri istenilen renk tonunda boyana bilme imkanı vardır bu sebeple dolaplarınızı dilediğiniz renk tonunda boyayabilirsiniz. Ahşap dolap boyama işlemlerine öncelikle ön hazırlık yaparak başlanmalıdır. Ön hazırlıklar malzeme listesi oluşturma ve malzemeleri tedarik etmekle başlanılır. Ahşap dolap boyama uygulamasında ihtiyaç olacak malzeme listesini biz sizin için hazırladık.

Ahşap Dolap Nasıl Boyanır – Malzeme Listesi

 • Ahşap Boyası
 • Koruyucu Astar Boya
 • Rulo ve Kestirme Fırçası
 • Ahşap Macunu
 • Spatula ve Alçı Küreği
 • Naylon Branda ve Maskeleme Bandı
 • Zımpara ve Toz Fırçası, Temizlik Bezi
 • Toz Maskesi ve İş Eldiveni

Ahşap dolap boyama işlemlerine dolabı boyarken etrafın batmaması için naylon branda ile yerleri kapatılmalı ve uçlarını maskeleme bandı ile bantlanmalıdır. Daha sonra dolap üzerindeki aksesuarlar çıkartılmalıdır ve sabit olan aksesuarlar maskeleme bandı ile bantlanmalıdır. Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra uygulamaya geçilebilir.

Ahşap Dolap Nasıl Boyanır – Yüzey Hazırlığı

Uygulamaya dolap bir bezle silinerek başlanmalı dolap yüzeyindeki kir ve tozlar nemli bezle temizlenmelidir. Daha sonra uygulamaya öncelikle dolabı zımparalayarak devam edilmelidir. Zımpara uygulamasında 100 numara zımpara tercih edilebilir. Zımpara uygulaması tamamlandıktan sonra dolabın hasarlı olan bölümleri onarılmalıdır. Bunun için ahşap macunu kullanılmalı ve spatula yardımı ile dolap yüzeyinin bozuk olan yerlerine çekilmelidir. Yüzeyin onarım işlemleri tamamlandıktan sonra kuruması için beklenmeli ve kuruduktan sonra dolap yüzeyi pürüzsüz bir hale gelinceye kadar zımpara yapılmalıdır. Yüzey hazırlığında son kontroller yapılmalı ve koruyucu astar boya uygulamasına başlanmalıdır.

Ahşap Dolap Nasıl Boyanır – Astar ve Son kat Boya Uygulaması

Astar boya uygulaması tek kat olarak dolap yüzeyine uygulanmalıdır. Uygulama boya fırçası ve rulo yardımı ile uygulanmalıdır. Yüzeyde boya akıntıları oluşmaması için uygulanan astar boya iyi taranmalıdır. Astar işlemi tamamlandıktan ve kuruduktan sonra dolap ince bir zımpara yapılmalı ve tozu alınıp son kat boyamaya geçilmelidir. Son kat boyası 2 kat boyama işleminden oluşur. Önce birinci kat boyası uygulanır ve birinci kat boya kuruduktan sonra ikinci kat boya uygulanır. Son olarak dayanıklılığı artırmak için ahşap vernik yapılır ve uygulama tamamlanır.

Ahşap Dolap Uygulaması iki yöntemle boyanabilir
 1. Rulo ve boya fırçası Kullanılarak boyama yöntemi ile boyanır
 2. Boya tabancası Kullanılarak püskürtme yöntemi ile boyanır

Hızlı İletişim 0536 580 33 91 İşinizi Şansa Bırakmayın Uzmanına Yaptırın ergundekorasyon.com

simli boya

Simli Duvar Boyası Nasıl Uygulanır Simli Boya

Simli Duvar Boyası Nasıl Yapılır , Simli Boya

Simli duvar boyası uygulamasının iki yöntemi vardır. Birinci yöntem hazır halde satılan ürünler. İkincisi ise uygulamacının boya uygulaması yaptığı zaman boyanın içine karıştırarak boyayla birlikte yüzeye uyguladığı yöntemdir. Tabi ki hazır satılan ambalajlı ürünler daha kalitelidir. Dahası bu malzeme ile daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Hazır Simli boya satan bir çok firma var. Ama hepsinin kalitesi birbirinden çok farklı. Bu noktada önemli olan doğru ürünü ve kaliteli markayı tercih etmektir. Üretici firmaların isimleri altta yazıyor. Biz sadece kalitesine güvendiğimiz markaları yazıyoruz. Bu firmalar dışında da üretici firmalar bulunmaktadır sektörde.

Simli Duvar Boyası Markaları

 • Polisan
 • Marshall
 • Dyo
 • Filli

Yukarıda yazdığımız firmaların hepside birbirinden kalitelidir. Sizde bu markaların içinden birini tercih edebilirsiniz. Hazır satılan simli boyalar genellikle trasparandır. Uygulandığı yüzeyde altdaki boya rengini kapatmaz. Simler sayesinde yüzeye canlılık kazandırır. Doğru uygulama yapıldığında uzun yıllar kullanıla bilinir. Boya badana işlerinde bu tür uygulamalar son yıllarda sıklıkla yapılmaktadır. Nasıl durduğunu merak ediyorsanız iç cephe renk kartelası na bakabilirsiniz. Duvar boya son moda.

simli boya

Simli Duvar Boyası Yapımı

Simli boya nasil hazırlanır eğer hazır almak istemiyorsanız. Evde kendinizde hazırlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olacak malzemeler yeteri kadar sim. El yapımı için öncelikle duvarları bir kat boyanması gerekiyor. Boyama işlemi bittikten sonra son kat boyama uygulamasına geçerken isteğe bağlı olarak boyanın içine sim atılır. Daha sonra iyice karışım yapılır ve duvar yüzeyine bir kat olarak uygulanır. Boya örneği internet te onlarca bulabilirsiniz. Bu örneklerden de bir fikir edine bilirsiniz. Veya son yazılarımız da takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz. Bize telefonla da ulaşabilirsiniz 0532 574 86 01.

Simli Duvar Boyası Nasıl Uygulanır

Boya yapmak simli boya. Hazır olan ürünler boyama uygulaması tamamlandıktan sonra. Temiz bir kovaya dökülür ve homojen bir hale gelinceye kadar karıştırılır. Daha sonra ise temiz rulo ve kestirme fırçası ile duvar yüzeylerine sürülür. Yoğunluğu tamamı ile kişinin isteğine bağlı olarak yapılır. Simli boya yapmak simli oldukça pratik bir şekilde uygulanan bir üründür. Kesinlikle rahatsız edici bir kokusu yoktur. Boya fiyatları hakkında bizden de bilgi alabilirsiniz. iletisim@ergundekorasyon.com 0536 580 33 91 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Simli Duvar Boyası Modelleri

Dekoratif boya ürünleri her geçen gün biraz daha gelişmektedir. Sektörün öncüleri Filli Boya, Alligator Boya, Polisan Boya, Dyo Boya, Sizde ev yenileme kararı aldıysanız ve artık plastik boya düz boyalardan sıkıldıysanız. Dekoratif boyaları duvarlarınızda modern bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Simli boya nasıl görünür diye merak ediyorsanız. Bayiilerde bulunan kataloglardan örneklere bakabilirsiniz.

YEŞİL DEKOR Profesyonel Dekorasyon ve Tasarım Uzmanı

Başlıca Hizmetlerimiz: Boya Badana, Dekoratif Boya, Efekt Boya, Sedef Boya, Brüt Beton Görünümlü Sıva, Dekoratif Pamuk Duvar Kaplama, Duvar Kağıdı, Alçı Boya , Özel Fonksiyonel Boyalar, Su Yalıtımı, Ses Yalıtımı, İç & Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama, Uygulamaları Hizmeti Sunmaktayız. Hızlı, Güvenilir, Profesyonel, İşinin Uzmanıyesildekor.com Hızlı İletişim 0536 580 33 91 İşinizi Şansa Bırakmayın Uzmanına Yaptırın .

images 5 Ergün Dekorasyon

Evinizi Boyatırken Bilmeniz Gereken 10 Şey.

Evinizi Boyatırken Bilmeniz Gereken 10 Şey.

Bu yazımızda evini boyatacak, boyatma hayali olanlar için Evinizi Boyatırken Bilmeniz Gereken 10 Şeyi detaylıca anlatacağız, evinizi Boyatırken bir profesyonel gibi hissedebilirsiniz. İşte profesyonel Ustalarımızdan Evinizi Boyatırken Bilmeniz Gereken 10 Şey.

Evinizi ya da iş yerinizi boya badana yaptırırken size vereceğimiz bu 10 ipucu aklınızda bulunsun. Eğer badana boya uygulamaları ile ilgili merak ettiğiniz başka konular varsa diğer yazılarımızda göz atabilirsiniz. Boya badana ve boyalarla ilgili tüm sorularınızı bize yorum bölümünde yazabilir ya da bizi arayarak da sorabilirsiniz. 0536 580 33 91

 

Farklı boya tipleri farklı sonuçlar doğurur

Badana boya uygulamasına başlamadan önce duvardaki aksesuarları ve elektrik prizlerini hesaba katmalısınız. İpek mat boyalar ve tam parlak boya daha dayanıklıdır ve de temizlenmesi silinmesi daha kolaydır. Ancak evinizin duvarları çok pürüzlü bir yüzeye sahipse ipek mat boyalar bu pürüzleri daha da belirgin gösterir ve açığa çıkarır.

Mat görünümlü boyalar duvar yüzeyindeki pürüzleri çok daha iyi saklar fakat silinme özelliği yoktur mat boyaların. Ve parlak boyalar kadar da dayanıklı değildir. Yarı mat boya türleri bu durumda sizin için daha avantajlı olabilir. Hem duvardaki hataları kapatır hem de silinme özelliği sayesinde leke tutmaz.

 

Renk tonu seçerken nelere dikkat etmelisiniz

Koyu rengin üzerine boya yapıyorsak nasıl bir yol izlemeliyiz. Boya renginiz evinize derinlik ve de belirli bir doku katar. Eşyalarınızla uyumlu renkleri kullanmak evinizde bir bütünlük sağlar ve güzel uyumlu sımsıkı bir mekana çevirir evinizi. Eğer evinizin boya rengini beğenmiyorsanız kesinlikle beğendiğiniz renge boyatın. Boya firmalarının Gör&Boya uygulamalarını kullanarak boya yaptırmadan duvarda renklerin nasıl durduğunu görebilirsiniz.

 

Küçük numuneler deneyin, hayal kırıklığı yaşamayın

Boya kataloğuna bakarak tercih ettiğiniz duvar boya renginin duvarlarınızda nasıl bir görünüm kazanacağını bilmeniz epey zor olabilir. Özellikle renk konusunda çok kararsız biri iseniz evinizin boyasının tamamını almadan önce orijinal boyalı renk kartlarından yararlanmanız akıllıca olabilir.

Günümüzde hemen hemen tüm boya üreticisi firmalar artık 0,75,lik ambalajlarda boya üretiyorlar. Bu küçük ambalajlı boyalardan numune yaptırarak evinizin duvarında renklerin nasıl durduğunu canlı olarak görebilirsiniz. Hoşunuza gitmeyecek bir renkle yıllar geçirmektense çok cüzi rakamlara bu numune boyalardan alıp deneyerek size hitap eden renkleri seçebilirsiniz.

 

 

Evinizin Metre karesi haricinde başka faktörleri de göz önüne alın

Malzemeleri almaya gitmeden önce boya yapacağınız odanın kaç metre kare olduğunu bilmeniz gereklidir. Ayrıca odanın büyüklüğü haricinde ihtiyaç olan boya miktarını belirlemek için daha başka faktörleri da bilmeniz gerekmektedir. Boya uygulaması yapacağınız duvarların yüzeyinin ne durumda olduğunu göz önünde bulundurun, Duvar yüzeyi tamir veya astar boya sürülmesi gerekebilir. Eğer astar boya yapacaksanız onu da hesabın içine katmalısınız. Tüm bu saydığımız unsurlar satın alacağınız duvar boyasının miktarını etkileyen faktörlerdir.

 

Hazırlık aşaması için hazır olun

Badana boya uygulamasında zamanın yüzde 60 hazırlık aşaması için harcanır. Bilinenin aksine duvar boyaları yüzeydeki pürüzleri gidermez. Badana yapacağınız duvarları önce temizleyin ve tamir gereken bölümleri onarın mümkün olduğunca yüzeyde düz ve pürüzsüz bir zemin haline getirdiğinizden emin olun. Kesinlikle boyadan önce duvar yüzeyinde hiç toz kalmayacak bir şekilde temizleyin. Eğer boyanın altında herhangi bir toz kalırsa süreceğiniz yeni boya belirli bir zaman sonra kavlamaya ve soyulup dökülmeye başlayacaktır.

 

Astar boya yapılmasının haklı bir sebebi var

Astar boya kullanılan yüzeylere boya daha iyi tutunduğu için daha sağlam olur. Ayrıca soyulma dökülme gibi sorunları ortadan kaldırır. Kaliteli bir boya badana uygulamasının olmazsa olmazı astar boyadır. Duvar yüzeyine nüfuz ederek yüzeyin aderansını artırır ve yeni yapılan boyanın duvara daha sağlam tutunması için zemin hazırlar.

Eğer önceden duvar yüzeyine alçı tamiri yaptıysanız mutlaka astar kullanmanız gereklidir. Astar kullanılmadığı taktirde dolgu yaptığınız yerler belirgin bir şekilde farklı gözükecektir. Duvarlarınızın bir bütün olarak görünmesi için tamir yerleri ve diğer tüm duvar yüzeyine astar uygulaması yapmalısınız.

 

Duvar ve Tavan Köşelerine Dikkat

Rulo ile boyamaya başlamadan önce daima boya fırçası ile tavan diplerini ve duvar köşelerini boyayın. Kestirme Nasıl Yapılır Fırça ile kapı, pencere, süpürgelik, priz, petek, ve tavan dipleri duvar köşeleri kestirme yapılır. Fırçadan sonra rulo ile geri kalan bölümlere boya sürülür böylelikle fırça darbelerini rulo yok eder. Bu şekilde uygulama yapılırsa daha pürüzsüz ve duvarda fırça izi kalmadan mükemmel bir sonuç elde edilir.

Evinizi Boyatırken Bilmeniz Gereken 10 Şey.

Rulolar duvara boya harici başka maddeler de bırakabilir

Boya sürmeye başlamadan önce kağıt bant kullanarak rulodaki dökülen iplik parçalarını temizleyin. Aksi halde boya ile birlikte bu iplerde duvar yüzeyine yapışarak kalacaktır. Ayrıca ruloyu kullanmadan önce yıkayın ve silkeleyerek kurulayın çok hafif nemli olarak kullanın.

 

 

Rulo ile Boyama Nasıl Yapılır

Daha rahat bir boyama deneyimi için kesinlikle uzatmalı boya sırığı kullanmalısınız. Hem zamandan tasarruf sağlayacak hem de daha az çaba harcayarak daha fazla iş yapacaksınız. Uzatma sırığı sayesinde merdivene inip çıkmak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca duvarı daha geniş bir açıdan görerek daha iyi tarama şansınız olacak. Uzatma çubuğunun size kazandırdığı avantajları görünce verdiğiniz paraya değeceğini göreceksiniz.

 

Boyanızı Kullanmadan Önce Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Bilgisayarda yapılan boyalarda bazen renk farklılıkları çıkabiliyor. Aynı duvar yüzeyinde farklı renk gölgeleri görmek hiçbirimizin hoşuna gitmez. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için tüm boyanızı büyük bir kovaya dökün ve karıştırıcı yardımı işe iyice karıştırın karıştırıcınız yoksa bir tahta parçası ile homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Boyayı kullanmadan güzelce karıştırmanız evinizin duvarlarının tamamında aynı rengi yakalayacağınızı garanti eder.

Daire Boyama Maliyeti Hesaplama

Ev rengi seçimi: Evinizin her odası için duvar renkleri seçme rehberi

Tv Ünitesi Fikirleri , Alçıpan Tv ünitesi modelleri

Evinizi Boyatırken Bilmeniz Gereken 10 Şey

ev renk secimi Ergün Dekorasyon

Ev rengi seçimi: Evinizin her odası için duvar renkleri seçme rehberi

Eviniz için mükemmel bir duvar boyası rengi seçmeyi zor mu buluyorsunuz? Evinizin her yerinde duvarlar için ev renk boyaları seçmek için bazı önerileri sizle paylaşıyoruz.

Eviniz için mükemmel duvar rengi şemasını seçmek sadece zor değil, aynı zamanda son derecede zahmetli bir süreçtir. Uzmanların dediği gibi, duvar rengi sadece evin değil, evde oturacak kişilerinde kişiliğini yansıtmalı veya ortaya çıkarmalıdır. Birçok kişi Kalatoğa göre duvar renkleri seçmeyi tercih ederken, evinizin renk düzenini zevkinize, odanın işlevine ve mevcut mobilyalara göre de seçebilirsiniz. Duvar renkleri, trend duvar rengi fikirleri ve aralarından seçim yapabileceğiniz farklı ev boyama renk kombinasyonları hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Ev için en iyi renkler hangileri?

Ev için en iyi renkler pastel tonlar veya toprak renkleri olanlardır. Bunlar evin mobilya ve demirbaşlarıyla uyumlu ve birbirini tamamlayan şeylerdir.

 

Eviniz için mükemmel renkleri nasıl seçersiniz?

 1. En sevdiğiniz renklere bağlı kalın: Renk seçiminde kişisel rehberiniz olacak. Örneğin, gardırobunuzu açın ve bilinçaltı tercihinizi anlayın ve zihninizin seçtiği rengi seçin.
 2. Bir vurgu rengi seçmek için mevcut mobilyaları kullanın: Mobilyalarınızı vurgulamak için daha sakin  daha açık bir renk tonu veya tamamlayıcı bir renk seçin. Örneğin, sarı bir lambanız varsa, lambanın daha baskın olması için fonda çok açık bir limon tonu seçebilirsiniz.
 3. Odanın boyutunu göz önünde bulundurun: Odanızı daha büyük göstermek istiyorsanız daha açık tonları tercih edin, ancak odanın rahat görünmesini istiyorsanız daha koyu bir renk seçin.
 4. Genel renk temasını aklınızda bulundurun: Evinizin farklı bölümleri için renklere karar verirken bir renk kartelasından yardım alın. Odadan odaya uygun bir akış olmalıdır.
 5. Aydınlatmaya dikkat edin: Bir duvar boyası rengi seçmeden önce odanızın nasıl bir aydınlatmaya sahip olacağını aklınızda bulundurun. Doğal ışık boyanın gerçek rengini gösterirken, akkor lambalar daha sıcak tonları ortaya çıkarırken, floresan lambalar keskin mavi tonları vurgular.
 6. Oda işlevi ve ruh hali ayarı: Renge karar vermeden önce bu faktörlerin her ikisini de göz önünde bulundurun. Odanın enerjisi yüksek bir alan olmasını istiyorsanız sıcak tonlar kullanın, ancak alanı dinlenmek için kullanmak istiyorsanız mavi ve gri gibi soğuk renkleri tercih edin. Ayrıca, odanın nasıl kullanılacağına göre farklı parlaklık seviyeleri seçebilirsiniz.
 7. Deneme yanılma yöntemi: Ev için en iyi rengi seçmek için duvarın farklı yerlerinde farklı boya örnekleri kullanın . Farklı duvar boyalarının nasıl görüneceğini görebileceğiniz için bu yöntem asla başarısız olmaz.

Oturma odası için duvar rengi fikirleri

Oturma odası, çoğu zaman aile üyeleriyle burada geçirilen bir evin en önemli alanlarından biridir. Aynı zamanda ev sahiplerinin misafir ağırladığı yerdir. Bu alan için genelikle açık renk tercih edin, karizmatik gri , zümrüt yeşili veya beyaz gibi toprak tonları veya nötr tonlar seçebilirsiniz. Eviniz için normal renkler istiyorsanız gri, mavi veya bej seçebilirsiniz. Siyah, oturma odası için alışılmadık bir renktir ancak oturma odanıza belirgin olmayan bir unsur eklemek istiyorsanız kullanabilirsiniz.

 

Yemek odası için duvar rengi fikirleri

Yemek odanızın kompakt ve rahat ama enerji dolu görünmesini istiyorsanız kırmızı ve sarının daha sıcak tonlarını seçebilirsiniz. Odayı daha büyük göstermek istiyorsanız , yemek odası için yeşil, sarı veya mor renklerin daha parlak tonlarını tercih edin ve tamamlayıcı renklerde perdelerle süsleyin. Odaya biraz cazibe katmak için metalik duvar kağıdı da kullanabilirsiniz.

Ev ofis için duvar renkleri 

Gri tonları, bir ev ofisi tasarlamak için mükemmel duvar renkleridir. Daha koyu gölgeler, vurgulu duvarlar için en iyi sonucu verirken, koyu mavi bilgisayarlar ve televizyonlar için harika bir arka plan sağlar. Alternatif olarak, pozitif psikolojik etkileri olan ve yaratıcılığı artırmaya yardımcı olan toprak yeşili tonları, mercan veya şeftali veya sarı gibi parlak renkler seçebilirsiniz.

 

Çalışma odası için duvar rengi fikirleri

Kırmızı, odak ve konsantrasyonu geliştirmek için mükemmel bir renk olsa da, bu tonların yaratıcılığı geliştirdiği ve odaklanmaya yardımcı olduğu söylendiği için yeşilin farklı tonlarını, koyu grileri veya gümüşü deneyebilirsiniz. Turuncu ve sarı, uyanıklığı arttırdığı için çalışma odası için tercih edilen diğer renklerdir.

Çocuk odaları için duvar rengi fikirleri

Soluk pembe, bebe mavisi veya sarının daha yumuşak tonları çocuk odalarında en çok tercih edilen renklerdir . Bunlar yatıştırıcı tonlar olduğundan, çocuğunuz üzerinde sakinleştirici bir etkisi olacaktır. Ayrıca, oda için alışılmadık renkler seçmek istiyorsanız, biraz coşku katmak için daha parlak bir fon seçtiğinizden emin olun.

Yatak odası için duvar rengi fikirleri

Yatak odası, evinizdeki en sakin yer haline getirmek için yatıştırıcı renklerle boyanmalıdır.

Türkiye’de yatak odası duvarları için en iyi renkler nelerdir?

Türkiye’deki yatak odası duvarları için en iyi renkler lavanta, yumuşak yeşil, soluk mavi, yumuşak gri ve koyu mavidir. Bu renklerin daha açık tonlarını da tercih edebilir veya alternatif olarak yatak odanız için krem ​​veya beyaz rengi tercih edebilirsiniz .

Mutfak için duvar rengi fikirleri

Mutfak için ideal renkler beyaz, gri, sarı ve yeşildir. Bu renkler mutfağınızın aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Daha sıcak tonlar iştahı uyarır . Mutfağınızı bir yemek cenneti yapmak için acı biber veya turuncu rengi seçebilirsiniz.

Ev duvarı için koridor rengi ne olmalı?

Bir evin giriş koridoru rengi sıcak olmalı ve evin temasını yansıtmalıdır. İdeal olarak ana kapının rengiyle eşleşmelidir.

Tek renkli renkler (aynı renk ailesinden tonlar) kullanmak yatıştırıcı bir etki yaratır. Duvarlardaki daha açık renkli boya, giriş alanının açık ve havadar görünmesini sağlar. Koyu bir renk kullanıyorsanız, seçilen rengin bağlantılı oturma odasını tamamladığından emin olun. İçeri girdiklerinde konukları etkilemek için kırmızı, mavi ve zümrüt yeşili gibi zengin mücevher tonlarını düşünün. Sakinleştirici bir hava için beyazlar, narin griler, toprak kahvesi, inci pembeleri vb. seçin, çünkü nötr renklerin davetkar bir etkisi vardır.

 

5. duvar veya tavan rengi fikirleri

Duvarların geri kalanını tamamlamak için tavan için yatıştırıcı tonları tercih edin. Beyaz, kırık beyaz ve krem, tavanlar için en popüler boya renkleridir. Bununla birlikte, dramatik bir etki için sarı, mavi ve hatta dokulu boya ile boyanabilir. Zengin bir dokunuş için, tavanı metalik altın tonlarıyla boyayabilirsiniz. Tavanı duvarlardan farklı bir renge boyamak, cesur bir ifade verebilir ve göz alıcı bir dokunuş katabilir. Boya  ilginç aydınlatma armatürleri ile birleştiren tavanın güzelliğine de eklenebilir. Tavan vurgu renginde yapılabilir. Açık renk yüksek tavan izlenimi verirken, koyu renk odanın yüksekliğini görsel olarak azaltabilir. Tutarlı bir görünüm için, duvarlardan bir ton daha koyu bir ton kullanarak tavanı ve duvarları aynı renge boyayın.

 

Dış cephe için duvar rengi fikirleri

Dış cepheler için mükemmel bir renk seçmek de aynı derecede zordur. Dış görünüm, sadece evin değil, aynı zamanda sakinlerinin de kişiliğini tanımlar. Bu nedenle, evin genel havası göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Ana tema minimalizmse, dış tasarımı sade ve şık tutmak isteyebilirsiniz. Farklı renklerde tuğla karoların yanı sıra cam panelleri de tercih edebilirsiniz. Bunun dışında son trend, pop renkleri masmavi veya krem ​​kombinasyonu ile kullanmak. Beyaz, tercih edilebilecek en popüler seçeneklerden biri olsa da, bakımı ve sık sık badana yapılması sizin için ek bir masraf olacaktır.

Uygun bir renk seçmenin yanı sıra, dış cephe boyası, yapının belirli bir süre boyunca su hasarından etkilenmemesini de sağlamalıdır. Mantarlara ve güneşte çatlamaya karşı dayanıklı oldukları ve kolay kolay solmadıkları için emülsiyon boyalar tercih edilebilir. Çimento boya bile, suyun duvarlara girmesini durdurduğu ve duvarlarda toz birikmesini önlediği için teras, balkon ve garajların açıkta kalan duvarları için iyidir. Sadece hasarsız bir dış duvar sızıntıyı, boyanın soyulmasını veya nemin evin içine girmesini önleyebilir.

2021 için iç cephe boya renkleri

Geleneksel beyaz ve griler dışındaki nötr tonlar bu yıl trend. Bunlar arasında tek renkli leylak tonları, kahve tonları ve lacivert gibi koyu tonlar gibi duvar boyası renkleri bulunur. Ayrıca doğanın unsurlarını her mekana taşıyan yeşil tonlar, 2021 yılında da ev sahiplerine ilham vermeye devam ediyor.

Ayrıca, evleri için bir renk patlaması veya tasarım vurgusu duvarlar eklemek isteyenler, mükemmel yatak odası renk kombinasyonları olarak maviler ve yeşiller ile iyi giden yumuşak sarı gibi tonları seçebilirler.

2021’de trend olan iki renk kombinasyonu: çivit mavisi ve beyaz, kahverengi ve krem, canlı sarı ile açık mavi, şeftali ve beyaz, gri ve turuncu, mor ve kırmızı vb.

2022 için evdeki en iyi renk nedir?

Yeşil ve yeşilin tonları evin tüm bölümleri için en uygun renktir ve 2022 yılında yoğun olarak kullanılacaktır.

 

Duvarınızı boyamanın yaratıcı yolları

Basit, boş duvarlardan sıkıldıysanız bazı basit teknikler uygulayarak daha yaratıcı görünmesini sağlayabilirsiniz. Duvarlarınızı modaya uygun hale getirmek için birkaç desen:

Petek deseni

Rastgele yerleştirilmiş altıgen desenlerin odaya eğlenceli ve korkak bir hava kattığına şüphe yok. Odanın içini tamamlayan renkler, çocuk yatak odaları için daha parlak tonlar, oturma odası veya yemek alanı için tonlu tonlar kullanabilirsiniz.

şemsiye tarzı

Şemsiyeden ilham alan duvar özelliği, odaya rustik bir çekicilik ve pastoral bir hava verir. Başarılı bir şemsiye duvar özelliğinin anahtarı, gölgeleri dikkatlice incelemek, resmi planlamak ve çizgileri düz tutmaktır.

portakal kabuğu

Turuncu dışında en sevdiğiniz rengi alabilir ve yavaş yavaş beyaz boya ekleyerek birkaç ton oluşturabilirsiniz. Aksi halde kasvetli bir köşeye bir renk patlaması eklemenin kolay ve eğlenceli bir yolu.

canlı çizgiler

Duvarları dikey veya yatay çizgilerle boyamak, herhangi bir odaya ferah bir görünüm kazandırabilir. Duvarları ölçerek, işaretleyerek ve bantlayarak projeye hazırlanın.

 

Duvar doku boyaları

Doku boyası, düz boyadan farklı olarak duvarlarınıza biraz pürüzlü ve kumlu bir görünüm verir. Bu, duvarlara veya herhangi bir boya tipine kıyasla çok daha iyi olan duvarlara rustik bir çekicilik katar. Bu görünümü elde etmek için, güzel dokulara sahip bir odak duvar için basit boya örneklerini tercih edebilirsiniz. Dokulu odak duvarları bir yatak odasına güzel ve benzersiz bir şekilde gölge, derinlik ve yapı ekleyebildiğinden, insanlar odak duvarını – genellikle koltuk başlığının arkasındaki – dokulu boya ile dekore etmeyi tercih ederler.

 

Duvar dokusu boya çeşitleri

Indianness texture: Çeşitli eyaletlerin el sanatlarına yönelmenin ve evinizi etnik bir şekilde dekore etmenin yanı sıra, doku boyasını kullanarak duvarlarınıza kumaş, dokuma veya nesne fark etmeksizin Hintliği getirebilirsiniz.

Evinizin her odası için duvar renkleri seçme rehberi

Kaynak: Asianpaints

Mozaik doku: Bu doku kiremit benzeri bir görünüm verir. Islak boyada zikzak, dama tahtası, dalgalı çizgiler veya girdaplar gibi desenler oluşturmak için tarak benzeri aletler veya şablonların kullanıldığı penye doku uygulama teknikleri kullanılarak istenen efekti elde etmek elde edilir.

mozaik dokuKaynak: Nerolac.com

 

Rustik doku: Yatak odanıza serin, ham bir his vermek için boyaya bir bez batırın, fazla boyayı sıkın ve muhteşem, düzensiz bir görünüm için duvar boyunca yuvarlayın.

rustik dokuKaynak: Nerolac.com

 

Tuğla dokusu: Kalın boyaya batırılabilen ve ardından duvar boyunca yuvarlanabilen bir şablon silindiri kullanılarak odak duvar üzerine tuğla benzeri bir desen uygulanarak bir tuğla dokusu oluşturulabilir.

tuğla dokuKaynak: Nerolac.com

 

Mermer doku: Duvarlarınıza Viktorya tarzı bir görünüm kazandırmak için mermer dokusunu tercih edin. Bu, kurumadan önce üzerine plastik bir tabakanın yerleştirildiği bir duvara bir cila uygulandığında smooshing işlemi ile elde edilebilir.

Mermer DokuKaynak: Nerolac.com

 

Sahte hayvan derisi:  Aksi takdirde temiz, klasik bir alana doku eklemek için sahte timsah duvar kağıdını tercih edebilirsiniz. Üzerinde biraz parlaklık bulunan koyu renkler, açık alanlar ile iyi uyum sağlar.

Sahte Hayvan cilt dokusu
Kaynak: Ebay

 

Nötr cam bezi : Bu tür duvar kağıtları, doğal liflerden yapıldığı için dokuyu tanıtırken sıcaklık getirir. Rahat ortamlar için ideal olan bu, küçük bir oturma odası için olmazsa olmazdır.

Duvar dokusu için tülbent
Kaynak: Hausporta

 

Duvar dokusu boyası hakkında bilinmesi gerekenler

 • Genellikle dört tip doku boyası vardır: dokunsal, doğal, yapay ve görsel. Birbirleriyle birleştirildiğinde, bunlar daha çok yönlü seçenekler sunar.
 • Optimum görünümü elde etmek için doku boyalarını uygulamadan önce duvarları zımpara kağıdı ile ovmak önemlidir. Gerekli bitişi elde etmek için astar uygulamak da önemlidir.
 • Dokular basit boya darbeleri, rulolar ve şablonlarla veya taş ve ahşap gibi malzemelerle kolayca yapılabilir.
 • Duvar boyası dokularını uygulamadan önce duvarları kazımak, herhangi bir yapıştırıcı, kalıntı ve diğer katı parçacıkları çıkarmak zorunludur.
 • Duvarları kazımanın birkaç yolu olsa da en kolay yol şekerli sabunlu solüsyon kullanmaktır. Bir miktar şekerli sabunu suyla karıştırabilir ve temiz bir duvar elde etmek için birkaç kez duvarları ovalayabilirsiniz.

 

Eviniz için duvar boyama fikirleri

Duvarlarınızı süslemenin bir başka yolu da, onu mekanın genel temasına uygun güzel duvar resimleriyle süslemektir. Bu duvar resimlerini bütçenize göre seçebilirsiniz, çünkü bir dizi uygun fiyatlı duvar resmi artık çevrimiçi olarak mevcuttur. Dekor temanızla iyi gidebileceğini düşünüyorsanız, bilinen bazı sanatçıların çalışmalarını da tercih edebilirsiniz. Her türlü dekora uyum sağlayabilecek en yaygın duvar resmi türlerinden bazılarına göz atın:

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Onshopdeals.com

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Biber kızartması

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Pinterest

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Pinterest

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Meesho

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Pinterest

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Amazon

Eviniz İçin Basit Tablolar

Kaynak: Template.net

 

Dikey tablolar satın almalı mısınız?

Şu anda çevrimiçi pazar yerleri dikey boyama seçenekleriyle dolup taşıyor. Bunlar, tasarım ve iş kalitesi açısından mevcut seçeneklerin çeşitliliği nedeniyle trend. Bu dikey tablolar doğal manzara, romantizm, din, çiçekler, ünlü kuleler/binalar, vahşi yaşam vb. gibi çeşitli temalarda mevcuttur. Ancak, herhangi bir türde dikey tabloyu çevrimiçi satın almadan önce, kaplamak istediğiniz boyuta karar verdiğinizden emin olun. duvarında. Boyut konusunda kafanız karıştıysa, çevrimiçi olarak kolayca bulunabilen standart boyutu seçebilirsiniz.

 

Ev duvar renkleri için boya çeşitleri ve kaplama

Duvar renklerine karar verdikten sonra, eviniz için en uygun boyanın hangisi olduğundan emin olmalısınız. Seçtiğiniz boya türü, renk kadar önemlidir ve odanızın nihai görünümü, boya işinin kalitesi ve sahip olmak istediğiniz genel hava üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Boya türüne karar vermek için odanın ne kadar büyük olduğu, odanın bulunduğu yer ve nasıl bir görünüm elde etmeyi planladığınız gibi faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir. İşte farklı duvar boyaları türleri ve avantajları ve dezavantajları:

 

Duvar boyası türü Avantajlar Dezavantajları
Su bazlı boyalar Kullanımı kolaydır, ön işlem gerektirmez, çabuk kurur, hemen hemen tüm yüzeylerde kullanılabilir, güneş ışığında solma yapmaz. Uzun süre dayanmaz, zengin bir görünüm vermez, rutubetli duvarlardan soyulabilir.
Yağ bazlı boyalar Parlak bir görünüm, yüksek nemli odalar için iyi, kolay ‘düzeltme’, dayanıklı yüzey verir. Kuruması çok uzun sürüyor, Yıkanması çok zor ve dağınık bir süreç var.

 

Duvar boyası tipi Özellikleri
mat boya En az yansıtıcı parlaklık, kadifemsi doku, duvarlardaki kusurları gizler ve büyük renk derinliği sunar.
Yumurta kabuğu ve saten boya Geliştirilmiş dayanıklılık, biraz yansıtıcı ve temizlemesi kolay.
Yarı parlak ve parlak boya En yansıtıcı, vurgulu duvarlar için ideal, son derece dayanıklı ve temizlemesi en kolay.

 

Evinizde hangi boya rengini nerelerde kullanmalısınız?

Boya türü Alan
Akrilik boya Tavan ve oturma odası duvarları.
İpek veya kadife gibi orta parlaklıkta emülsiyonlar Orta veya düşük güneş ışığı alan odalar için.
Düşük parlaklıkta boyalar Doğrudan güneş ışığı alan tavanlar ve odalar.
mat bitiş Normalden daha fazla güneş ışığı alan koyu renkli duvarlar.
Yarı parlak boya Banyo ve mutfaklar veya neme maruz kalan alanlar için.
Parlak boya Ahşap ve metal yüzeyler için.
Teflon yüzey koruyucu boyalar Çocuk odası veya lekelenmeye meyilli alanlar.
Hava koşullarına dayanıklı dış boya Dış mekanlar.

 

Eviniz için modaya uygun renk kombinasyonları

Herhangi bir pastel gölge Pembe, leylak rengi ve bebek mavisi
Mor tunç grisi
Yumuşak pembe Turkuaz
akvaryum mavisi Üzüm
Mavi Sarı
Portakal Beyaz
lacivert Beyaz
Grinin tonları tek renkli gri
Krem su
kahverengi Yeşil

 

SSS

Oturma odasında daha sıcak tonlar kullanabilir miyim?

Evet, oturma odasında daha sıcak tonlar kullanabilirsiniz ancak bu, mekanınızı beklediğinizden daha sıcak ve küçük gösterecektir.

Yatak odasında mavi rengi kullanabilir miyim?

Mavi, sakinleştirici etkisi nedeniyle yatak odası için en yaygın renk seçeneklerinden biridir.

Çalışma odasında parlak renkler kullanabilir miyim?

Odaklanmayı ve uyanıklığı iyileştirdiği için çalışma odası için parlak renkler önerilir.

2022 için hangi dış cephe boya renkleri trend?

Beyazlar, griler ve kremler gibi ev dış cepheleri için açık renk tonları uzun süredir trend olan ve 2021 yılında da popüler olmaya devam ediyor.

Evi boyatmak için en iyi zaman hangisidir?

İdeal olarak, bir evi boyamak için yaz gibi sıcak ve kuru günleri seçin, çünkü boyanın kuruması, uygulama anındaki sıcaklık ve koşullarla doğrudan ilişkilidir.

Daha Fazla Soru İçin Yorum Yapabilirsiniz veya SSS sayfasına Bakabilirsiniz

images 6 Ergün Dekorasyon

Önceden Boyanmış Duvarlara alçı Çekilir mi? Eski Dairelere Alçı Çekme

Eski Boyalı Duvarlara Alçı Nasıl Yapılır 

 Önceden Boyanmış Duvarlara Alçı Nasıl Yapılır, Eski Dairelere Alçı Nasıl çekilir, Eski Dairelere Alçı Çekme avantajı varmı.

Eski bir eviniz varsa, evinizin Havasını değiştirmek istiyorsanız veya yeni bir ev Aldınız ve eviniz çok eski ise evinize komple alçı yaptırmak mantıklı bir fikir olabilir. Eski boyalı duvar yüzeylerinde eski boyalar olduğu için direk olarak alçı uygulaması yapılamaz. Boyalı duvara alçı uygulayabilmek için bazı yapılması gereken işlemler vardır.

Bu işlemleri nasıl yapılacağını ve hangi adımları izlemeniz gerektiğini size yazımızda bahsedeceğiz.

İlk Aşama: Duvarları Tırtıklamak.

Öncelikle duvar yüzeyini uygulamaya hazır hale getirmek için ıspatula, çekiç, ve darbeli matkap yardımı ile tırtıklayarak duvar yüzeyinde gözenekler açılmalıdır.

Bu işlem eğer yapılmazsa direk olarak boyanın üzerine alçı çekilirse çok kısa bir süre sonra duvar kabarmaya dökülmeye başlayacaktır.  Bu işlemi yapmanın amacı yüzeye uygulanan alçının daha iyi tutunmasını sağlamaktır. Kazıma işlemi tamamlandıktan sonra duvarların tozu iyice alınır hafif ıslatarak tozu almak daha faydalı olabilir. İlk işlemler tamamlandıktan sonra ikinci işleme geçilebilinir.

images 3 1 Ergün Dekorasyon

Brüt beton astarı uygulanmış duvar

İkinci Aşama :Duvar Yüzeyine Brüt Beton Astarı Uygulanması

Eski boyalı Duvarlara Alçı Nasıl Yapılır yazımızda ki İkinci işlem ise tüm alçı uygulanacak yüzeylere brüt beton astarı uygulanmasıdır. Brüt beton astarı, parlak yüzeylere uygulandığı zaman kum taneleri gibi tırtıklar bırakarak parlak zemine, boya üstüne fayans üstüne yapılan alçının zemine tutunmasını sağlar.. Eski ve boyalı yüzeylerde mutlaka yapılmalıdır. Brüt beton astarı uygulanmadan direk olarak alçı uygulanırsa duvar zeminine alçı eski boyalardan dolayı yüzeye iyi yapışamaz ve tutunamaz bu sebeple ileride kabarmalar ve dökülmeler meydana gelir. Birinci ve ikinci işlemler yapılmadan bir sonraki işleme kesinlikle geçilmemelidir.

Brüt Beton Astarı Nasıl Ayarlanır ve Uygulanır

Brüt beton astarını uygulaya bilmek için ihtiyaç olan malzemeler.

 1. Bir Adet Büyük Boş Kova
 2. Bir Adet Küçük Boş Kova
 3. Bir Adet 20,lik Rulo
 4. Bir Adet 3,No Kestirme Fırçası
 5. Bir Adet Boya Sırığı
 6. Bir Adet Maket Bıçağı
 7. Yerler Uygun Değilse, Yerler İçin Koruma Brandası
 8. Yerler İçin Maskeleme Bandı
 9. Yeteri Miktarda Brüt Beton Astarı

İşe ilk olarak yerleri koruma brandası ile kaplamakla başlanmalıdır. Eski boyalı Duvarlara Alçı Nasıl Yapılır Tüm zemin açık kalmayacak bir şekilde naylon branda ile kaplanmalıdır. Naylon branda zemin ölçülerine uygun bir şekilde kesilmeli ve tüm zemine serildikten sonra uçları maskeleme bandı ile bantlanmalıdır. Astar uygulanacak mekanda Klima, Petek, ve duvarda sabit aksesuar var ise bunlarda kaplanarak koruma altına alınmalıdır. Astar uygulaması esnasında batmaması için Kapı ve Pvc pervazları da maskeleme bandı ile kaplanmalıdır. Mekan uygulamaya uygun hale getirildikten sonra artık uygulamaya başlanmalıdır.

Brüt Beton Astarı Nasıl İnceltilir ve Uygulanır

Brüt beton astarı aldığınız markanın inceltme oranına göre su ile inceltilir. Su katılan brüt beton astarı homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Karıştırma işlemi tamamlandıktan astar yüzeye dış cephe rulosu ile TEK kat uygulanır. Uygulama sırasında brüt beton astarı belirli arlıklarla karıştırılmalıdır. Uygulama tamamlandıktan sonra bir sonraki işleme geçmeden astarın kuruması için bir süre ara verilmelidir. Sonra ise üçüncü işleme başlanmalı üçüncü işlem ise duvar yüzeyini çatlamalara karşı daha dayanıklı hele getirmek için File Uygulamasıdır. Eski boyalı Duvarlara Alçı Nasıl Yapılır yazımızda diğer aşamaya geçiyoruz

images 4 94 Ergün Dekorasyon

Üçüncü aşama: File Duvara Nasıl Uygulanır ?

Bu aşama pek tercih edilen bir uygulama olmasada Eski boyalı Duvarlara Alçı Nasıl Yapılır yazımızda öneriyoruz. File duvara en sağlam kalekim ile uygulanır ama sıva alçı ile de uygulama yapıla bilinir. Duvar yüzeyine çekilen sıva harcının üzerine uygun ölçülere göre file kesilir ve harcın üzerine ıspatula ve çelik mala yardımı ile yapıştırılır. Filenin üzeri file gözükmeyecek şekilde sıva harcı uygulanır. File bir birinin üzerine 10-15 santim geçecek şekilde uygulanır ve file uygulaması tek kat uygulanır. File duvar yüzeyinde koruma kalkanı görevi yapar ve duvarda oluşabilecek çatlamaları ve kabarmaları büyük ölçüde engeller. File uygulanmaya duvarlar çok çabuk çatlama yaparlar onun için file uygulaması duvar için zorunlu bir ihtiyaçtır. File işlemi bittikten sonra artık alçı uygulamasına geçilebilinir.

Dördüncü aşama: Köşebent Takılması

Eski Boyalı Duvarlara Alçı Çekme işlemi yaparken duvarları alçıya hazırlarken mutlaka duvar köşelerine kolon köşelerine xi, pencere ve kapı köşelerine Köşebent takılmalıdır. Köşebent kölelerin daha düzgün olmasını sağlar, Köşebent takarken, köşelere her iki taraftan alçı sürülür alçı kalınlığı min 2 cm olmalıdır. Köşeye alçı sürüldükten sonra köşebenti alçının üzerine hafifçe konur, terazili mastara yardımıyla hafifçe bastırarak teraziye ve mastara getirilmesi sağlanır.

images 5 Ergün Dekorasyon

Son Aşama :Alçı Nasıl Yapılır ?

Alçı nasıl yapılır, boş bir kovaya yarısına dolacak şekilde su doldurulur. Yarım su dolu olan kovanın içine su gözükmeyecek şekilde alçı dökülür. Alçının dinlenmesi için 3-4 dakika bekletilir ve sonra alçı mikseri yada bir tahta parçası yardımı ile karıştırılır. Karıştırma işlemi tamamlanan alçı uygulamaya artık hazırdır. Alçı küreyi ve alçı malası yardımı ile yüzeye uygulanır. Alçı yüzeye bağlı olarak standart olarak 3 kat uygulanır. Birinci kat kaba alçı olarak bilinen Sıva Alçısı yamuk olan duvarları düzeltmesi ve köşelerin düzeltilmesi için uygulanır , İkinci kat alçı ise Sıva ve Saten karışımı alçılarını karıştırılıp saten alçıya hazır edilmesi için uygulanır burda kullanılan sıva açısının 4/1 kadar saten alçı eklenir , Üçüncü kat ise sadece Saten Alçı uygulanır, Saten Alçı son aşamadır ve oldukça düzgün ve parlak olması gerekmektedir,Saten Alçı yapılırken duvar dipleri sünger ile düzgünleştirilmelidir.

Özet: Bu yazımızda Önceden Boyanmış Duvarlara alçı Çekilir mi? Eski Dairelere Alçı Çekme ve Alçı Nasıl Yapılır gibi konulara değindik.